Zrób to sam – szpachlowanie i malowanie ścian z płyt g-k

Closeup of a man aligning a wall with spatula and plastering gypsum cardboard wall

Przedstawiam, krótki poradnik instruktażowy z cyklu „Zrób to sam”. W tym poradniku, skupimy się na szpachlowani i malowaniu ścian i sufitów, wykonanych z karton-gipsu.
Pracę rozpoczynamy, od zagruntowania spoin między płytami g-k. Nie jest konieczne gruntowanie łączeń fabrycznych, lecz trzeba pamiętać o gruntowaniu łączeń ciętych. Następnie w pojemniku urabiamy, gips szpachlowy. Do pierwszego szpachlowania, powinien być to gips mocniejszy. Spoinę wypełniamy po długości gipsem i zatapiamy w nim siatkę zbrojącą z włókna szklanego, lub taśmę fizelinową. Na rynku dostępne są, także taśmy papierowe. Następnie szpachlujemy łączenie, paca nierdzewną gładką, tak aby zakryć siatkę. Przy pierwszym gipsowaniu, musimy dokładnie ściągnąć nadmiar gipsu, umożliwi nam to łatwiejsze przytarcie. Szpachlujemy także miejsca, w których jest przykręcana płyta i widoczne są wkręty. Po wykonaniu pierwszego szpachlowania czekamy, aż gips podeschnie i będziemy mogli go przytrzeć w miejscach, gdzie ma zgrubienia. Teraz możemy przystąpić, do drugiego szpachlowania. Do drugiego szpachlowania, używamy gotowej gładzi szpachlowej lub rozrabiamy szpachlę z worków. Masa ta, jest łatwiejsza do obróbki.

Łączenie szpachlujemy cienko i szerzej, niż pierwszą warstwę. Po wyschnięciu powtarzamy czynność, nakładając gładź trzeci raz. Teraz możemy przystąpić, do etapu szlifowania powierzchni. Do szlifowania powierzchni, używamy packi z papierem ściernym, lub szlifierki do gipsów tzw. „żyrafy”. Łączenia szlifujemy okrężnymi ruchami, starając się równomiernie używać siły, tak aby nie narobić dołków. Jeżeli mamy już przytarty gips, przystępujemy do czynności oczyszczania ściany lub sufitu z pyłów, które pozostały po szlifowaniu. Jeden etap mamy już ukończony, więc przechodzimy do etapu malowania. Przed malowaniem np sufitów, boki ścian zabezpieczamy taśmą malarską. Do pierwszej warstwy malowania, używamy farby wymieszanej z uni-gruntem w stosunku 1:1. Malowanie zaczynamy od odcięcia rogów, używając pędzla i małego wałka. Po odcięciu, gruntujemy całe ściany lub sufit dużym wałkiem. Po około 3 godzinach, gdy już grunt nam podeschnie, zabieramy się za pierwsze malowanie, samą farbą. Powtarzamy czynność jak przy malowaniu uni-gruntem. Następnie ta sama czynność malowania, drugi raz samą farbą. Przy słabej jakości farby, może okazać się, że czynność będziemy musieli powtórzyć jeszcze raz.


Po tak wykonanym szpachlowaniu i malowaniu, powinniśmy uzyskać efekt, idealnie pomalowanej przestrzeni.