Płyty ognioodporne do budowy kominka

Autumn or winter burning fireplace cozy evening concept close up

Przy aranżacji kominka bardzo ważna jest jego ochrona przeciwpożarowa i izolacja termiczna. Jeśli te punkty zostaną niewłaściwie przeprowadzone lub całkowicie zignorowane, wówczas palne konstrukcje budowlane znajdujące się wokół paleniska lub komina nagrzeją się tak bardzo, że doprowadzi to do pożaru.

Izolacja ognioodporna jest przeprowadzana zgodnie z zasadami daje pełną gwarancję bezpieczeństwa. Między wszystkimi źródłami wysokiej temperatury układana jest warstwa izolacji o wymaganej grubości, a także zapewniona jest szczelina powietrzna.

W związku z tym powstaje pytanie, które płyty ognioodporne do kominka wybrać? Optymalnym rozwiązaniem jest krzemian wapnia. Materiał ten jest dostępny w postaci płyt.

Zalety krzemianu wapnia do ochrony przeciwpożarowej kominka są niepodważalne. Płyty krzemianowo-wapniowe charakteryzują się następującymi zaletami, które pozwalają na zastosowanie ich do przeciwpożarowego wykończenia kominków. Materiały tej klasy są niepalne i odporne na bezpośrednie działanie ognia. Bardzo wysoka maksymalna temperatura pracy — dla większości krzemianów wapnia wynosi ponad tysiąc stopni Celsjusz, dlatego materiały nadają się nawet do okładzin pieców przemysłowych.
Krzemian wapnia jest materiałem pochodzenia naturalnego, który nie zawiera niczego szkodliwego w składzie, dlatego nie może uwalniać toksycznych substancji do powietrza, jest to bardzo ważne, ponieważ kominki z reguły znajdują się w budynkach mieszkalnych, w których ludzie spędzają dużo czasu.
Niska przewodność cieplna jest kluczową cechą, która pozwala pełnić rolę ochrony dla palnych konstrukcji budowlanych.
Niewielka waga elementów pomaga podczas budowy kominka. Rzadko kiedy pracuje tam duży zespół, zwykle jest to ekipa złożona z dwóch osób, a czasem jedne.
Różne wymiary — niektórzy producenci produkują płyty nie tylko w kilku standardowych rozmiarach, ale w dużym asortymencie, pozwala to wybrać najbardziej odpowiednie opcje rozmiaru, aby jeszcze bardziej uprościć instalację;
Przystępna cena — ponieważ kominek jest dość drogim produktem, dla wielu po prostu niemożliwe jest przekroczenie budżetu na jego ognioodporność.