Jak urządzić małą kuchnię?

Interior design of small cozy kitchen island

To raczej dość oczywiste, że małe pomieszczenia zawsze są znacznie bardziej wymagające od tych dużych. To jednak nie oznacza, że jakoś strasznie trudno się nimi zająć czy że przeciętny człowiek nie jest w stanie tego zrobić. Mnóstwo osób żyje na co dzień w kupionych kawalerkach i wybudowanych samodzielnie maleńkich parterowych domach i wcale na to nie narzeka, a wręcz przeciwnie, docenia wygodę zapewnianą przez mniejszy metraż. Z małą kuchnią jest jednak taki problem, że początkowo trudno ją tak zorganizować, aby wszystko w niej pomieścić i by jeszcze na dodatek to wszystko dobrze w niej wyglądało. Jak więc można by było to zrobić? Jak sprawić, by projekt małej kuchni rzeczywiście był udany i satysfakcjonujący?

Na pierwszy rzut oka mniejszy metraż może sprawiać wrażenie mało użytkowego, ale spokojnie można tak go ogarnąć i opanować, by jego naturalne mankamenty zostały niemalże w całości wykluczone lub przynajmniej częściowo wyeliminowane. Trzeba jednak o to się postarać. Nie da się stworzyć świetnej funkcjonalnej i estetycznej aranżacji małej kuchni w przeciągu jednej doby, tak więc od razu warto założyć, że przeznaczy się na nią przynajmniej kilka tygodni i poświęci się ten czas na tworzenie idealnego projektu. Efekty takiej długotrwałej i jednak dość ciężkiej pracy potrafią przejść najśmielsze oczekiwania. Jeżeli w taką małą kuchnię włoży się trochę serca i wysiłku, nagle okaże się, że ona rzeczywiście może wspaniale wyglądać i może też stać się zupełnie wystarczającą przestrzenią do tworzenia świetnych posiłków, spożywania ich, a nawet i przyjmowania gości. A zresztą nie jest wcale powiedziane, że kuchnia musi spełniać te wszystkie funkcje jednocześnie. Projekt małej kuchni warto właśnie przygotować z myślą o tym, by kuchnia została przeznaczona wyłącznie do gotowania. Niech jadalnia służy do konsumowania posiłków, a salon do przyjmowania gości i picia popołudniowej herbaty. Kuchnia nie zawsze musi być pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Coraz częściej właśnie w nowoczesnych domostwach odchodzi się od stosowania tego pospolitego rozwiązania.

Ciężko byłoby ogarnąć temat aranżowania małej kuchni wyłącznie w jednym krótkim tekście. Istnieje bowiem wiele takich sprytnych rozwiązań, które pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni i wizualne powiększenie metrażu. Aranżacja małej kuchni musi być złożona właśnie z tego typu rozwiązań. Trzeba oprzeć ją na nowoczesnych metodach przeznaczonych do wizualnego powiększania wnętrz.