Jakie rodzaje nawiewników możemy zamontować w oknach, aby poprawić działanie wentylacji grawitacyjnej?
Należy wiedzieć, że nawiewniki okienne gwarantują prawidłową wymianę powietrza w budynkach z wentylacją grawitacyjną, wpływającą między innymi na komfort i zdrowie osób przebywających w środku pomieszczenia. Na rynku obecnie dostępne są nawietrzaki, które różnią się sposobem sterowania oraz izolacyjnością akustyczną. Najprostsze modele montowane są pomiędzy skrzydłem a ramą. Z reguły nie mają one żadnych dodatkowych funkcji i zapewniają minimalny dopływ powietrza. Najbardziej popularne rozwiązania wymagają frezowania ramiaków okna oraz zapewniają odpowiednio duży przepływ powietrza. Tego rodzaju nawiewniki wyposażone są z reguły w dodatkowe funkcje, w zależności od wersji. Podstawowe mają tylko ręczną regulację – użytkownik może zamknąć przesłonę, a tym samym zredukować do minimum ilość przepływającego powietrza.
Innym rodzajem nawiewników są automatyczne nawiewniki ciśnieniowe, które ograniczają przepływ, jeśli ciśnienie (prędkość wiatru na zewnątrz) rośnie. Zapobiega to nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczenia. Kolejnym wariantem są automatyczne modele higrosterowane, które regulują przepływ w zależności od ilości wilgoci znajdującej się w pomieszczeniu. Im większa wilgotność, tym powietrze bardziej „zużyte”, więc w efekcie nawiewnik bardziej się otwiera. Trzeba wiedzieć, że większość tego typu nawietrzników możemy dodatkowo wyposażyć w elementy z wytłumieniem akustycznym. Poziom tłumienia hałasu możemy dostosować do indywidualnych potrzeb. Wynosi on na przykład 35, 38, 40, 42 dB. Nawiewniki tłumiące dźwięk mogą też być wyposażone w filtry zatrzymujące między innymi alergeny, pyły oraz roztocza. Nie tylko zapewniają one odpowiednią ilość świeżego powietrza, ale także gwarantują ciszę i brak szkodliwych substancji w pomieszczeniu.
Ponadto nowością są modele tzw. flex, które możemy wykorzystać zarówno w oknach, jak i w drzwiach podnoszono-przesuwnych. Ich największym plusem jest łatwy montaż, który nie wymaga frezowania otworów w elementach konstrukcyjnych. Dzięki temu nawietrzak nie przyczynia się do pogorszenia izolacyjności akustycznej stolarki. Co więcej, urządzenie gwarantuje dopływ świeżego powietrza także w przypadku zamkniętych osłon zewnętrznych (rolet czy żaluzji fasadowych). Taki nawiewnik występuje w trzech wariantach: z obrotowym 3-funkcyjnym przełącznikiem, z higrosterowaniem oraz 3-funkcyjnym przełącznikiem i higrosterowaniem. Warto dodać, że model ten możemy także wyposażyć w dodatkowe moduły wygłuszające i osiągnąć izolacyjność akustyczną na poziomie nawet 48 dB.
Nigdy wcześniej nie słyszałem o tej technologii wentylacji, ale cicha praca i brak szkodliwych substancji w pomieszczeniu mnie przekonywają