Jak zoptymalizować sprzątanie domu?

sprzatanie

Utrzymanie porządku w miejscu zamieszkania jest niezbędne, aby dom stał się domem. Nie zawsze jednak łatwo jest utrzymać porządek w domu, zwłaszcza gdy po całym dniu nie chce nam się sprzątać. Dlatego oprócz regularnych porządków w domu ważne jest jego uporządkowanie w sposób niewymagający wysiłku.

Zorganizuj harmonogram: sprzątaj pokój po pokoju

Aby posprzątać dom, trzeba najpierw uporządkować swoje obowiązki. Zanim więc zaczniemy szaleć z porządkami i sprzątaniem, opracujmy plan. Najskuteczniejszym sposobem na posiadanie i utrzymanie porządku w domu jest praca nad każdym pomieszczeniem z osobna. Zacznij od najczęściej używanych pomieszczeń, takich jak kuchnia, jadalnia czy łazienka. Uporządkowanie tych obszarów da Ci poczucie, że w domu panuje porządek, nawet jeśli brakuje jeszcze sypialni. Następnie przechodzimy do sypialni, a bardzo skutecznym sposobem na utrzymanie porządku, nawet jeśli nie wychodzimy z domu ani nie przyjmujemy gości, jest ścielenie łóżka. Prosty gest, który sprawi, że sypialnia nabierze bardziej harmonijnego wyglądu.

Trzeba najpierw zasiać ziarno chaosu

Zanim zaczniemy porządkować dom, musimy zasiać ziarno chaosu. Jak? Poprzez usunięcie wszystkiego. Weźmy za przykład sypialnię, w której szafa jest bardzo nieuporządkowana. Otóż, aby uporządkować szafę i dać każdemu przedmiotowi jego miejsce, opróżnij ją i połóż wszystko na łóżku. Kiedy już wszystko wyniesiesz, nadszedł czas, aby to przejrzeć i wyrzucić wszystko, czego już nie używasz, nie masz po co lub co Ci się nie podoba. Gdy na łóżku zostaną tylko te rzeczy, które chcesz zatrzymać, o wiele łatwiej będzie Ci wszystko uporządkować.

Poza usuwaniem tego, co nie jest przydatne, musimy mieć odpowiednie miejsca do przechowywania tego, czego używamy. W tym celu naszymi największymi sprzymierzeńcami są meble pomocnicze. Na przykład dobrze podzielona szafka łazienkowa jest idealna do usunięcia z pola widzenia przedmiotów, które mogłyby nadać łazience wrażenie bałaganu. Innymi wielkimi sprzymierzeńcami porządku w domu są łóżka i sofy z kanapami. Idealne miejsce do przechowywania dużych przedmiotów (koców, kołder, ubrań zimowych, a nawet urządzeń elektrycznych, takich jak odkurzacz).

Możesz też wejść na www.homely.pl, gdzie pokażemy Ci krok po kroku, jak zadbać o swój dom i uzyskać wymarzone zacisze.

Krótko mówiąc, sekretem tego, jak uporządkować dom, jest trzymanie się planu, wyeliminowanie tego, czego nie używamy, i wykorzystanie mebli, aby nie mieć już w zasięgu wzroku tych przedmiotów, które psują porządek.