Po co ocieplać stare domy?
W starym budownictwie, w zastanym domu jednorodzinnym, w nowo zakupionej inwestycji, która jednak ma już długą przeszłość opłaca się inwestować w docieplenie. To inwestycja, która zapewni nam wysoki spadek kosztów koniecznych do poniesienia w ramach ogrzewania. Tego, za które płacimy często bardzo duże kwoty, nie zaważając, że większość ciepła ucieka nam przez nieizolowane ściany budynku. Ogrzanie ich wymaga sporych nakładów finansowych, a wcale nie musi tak przecież być.
Gdy przychodzi zima, zaczynamy liczyć koszty. Straty ciepła w starszym budownictwie są ogromne. Zainwestowanie w izolację ze styropianu czy wełny mineralnej pomaga niemal dwukrotnie obniżyć współczynnik ciepłochłonności ścian. W niektórych przypadkach starej zabudowy, której ściany nośne, ścianki i dach są w stanie przenieść większe obciążenia, można pokusić się nawet o stworzenie jeszcze grubszej i bardziej wydajnej izolacji.
Ciepłochłonność ścian starych budynków jest około 5-krotnie większa niż tych powstałych w minionej dekadzie. To oznacza niebywale wyższe wydatki na ogrzewanie domu, niż jest to w rzeczywistości konieczne. Po dokonaniu ocieplenia ścian jesteśmy w stanie realnie zniwelować rok rocznie ponoszone koszty. Oznacza to, że na przestrzeni lat zamieszkania lub gospodarowania w danym budynku możemy nie tylko zapewnić zwrot inwestycji w docieplenie, ale i liczyć na nim zyski.
Wełna mineralna jest jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych wykorzystywanych w dociepleniach budynków. Z drugiej strony podobnymi wartościami właściwości izolacyjnych wyróżnia się styropian. Oba te materiały różnią się wieloma cechami. Są jednak w stanie podobnie wpłynąć na współczynnik ciepłochłonności naszych ścian. Prawidłową metodę ocieplenia warto więc skonsultować z przyszłym wykonawcą takowego remontu. On zaś zważywszy na materiał, z którego wykonany jest nasz budynek, z racji zastanych możliwości obciążenia ścian, pomoże nam dokonać prawidłowego wyboru.
Ocieplenie budynku jest opłacalne. Pozwala budować wysokie oszczędności na rachunkach za ogrzewanie i cieszyć się ciepłem w granicach domostwa przez długi zimowy czas. Koszt wykonania podobnej inwestycji jest różny w zależności od rozmiarów budynku i powierzchni koniecznej do ocieplenia. Są to jednak koszty, które opłaca się wydatkować.
Nieocieplony dom w zimę jest jak dziurawy ser, całe ciepło ucieka na zewnątrz i dom się wychładza, więc jest to bardzo ważne.